Zmiana zawodu ze strategicznym podejściem

Zmiana i przebranżowienie to w ostatnich tygodniach w publikacjach dotyczących rynku pracy w pandemii, gorące tematy. Jednak do zmiany trzeba podejść z chłodną głową i trzeźwym osądem swojej aktualnej sytuacji. Jeżeli zastanawiasz się nad przebranżowieniem, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak podejść do tematu strategicznie.

Od czego zacząć?

  • Nigdy dość starej dobrej analizy mocnych i słabych stron. Na spokojnie zastanów się, w czym jesteś dobry, a z czym chcesz się już zawodowo pożegnać (i zapomnij o tym). Skup się na swoich mocnych stronach. Na doświadczeniu i wiedzy, którą już masz. Na pewno możesz dodać nowe kompetencje i wzmocnić je tym co masz.

Przykład? Proszę bardzo. Sama nim jestem 🙂 Zastanawiałam się, jak rozbudować swoje kompetencje w czasie kryzysu. Wiem, że jestem dobra w budowaniu rozpoznawalności marek, również osobistych. Robię to od lat i jestem skuteczna. Uznałam, że świetnym uzupełnieniem będą więc kompetencje doradcy zawodowego (robią studia podyplomowe). Do tego dokładam certyfikację z badania odporności psychicznej. W połączeniu z kompetencjami z obszaru budowania marki, otrzymuję kompletną  nową usługę, którą mogę już niedługo oferować. Zmiana w połączeniu ze starym.

  • Jeśli nie masz pomysłu, co chciałbyś robić, co zmienić przejrzyj ofertę kursów, szkoleń, studiów dostępnych na rynku. Mnóstwo uczelni oferuje teraz programy realizowane w formie online. Na pewno znajdziesz coś, co Cię zainspiruje. Dużo zawodowych kierunków oferuje np. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, z oferty której sama skorzystałam.

Kolejne kroki

  • Nie podejmuj decyzji w emocjach, szczególnie negatywnych (np. po zmianach warunków pracy w dotychczasowej pracy). Daj sobie kilka dni na spokojne zastanowienie się i analizę. Kiedy zmiana już zarysuje się na horyzoncie, poszukaj dostępnych źródeł na temat nowego zawodu. Pytaj w grupach tematycznych w social media. Rozpytuj wśród znajomych. Dowiedz się najwięcej jak możesz.
  • Kiedy zapadnie już decyzja o zmianie – od razu zaplanuj swoje działania wizerunkowe. Nieważne, czy w efekcie przekwalifikowania będziesz pracować u kogoś, czy otwierać własny biznes.

Nie możesz sobie pozwolić na bycie anonimowym!

  • Zastanów się więc, czy łatwo Cię znaleźć w sieci? Czy Twoje bio/ strona www/ czy profile w social media odpowiednio prezentują to co umiesz i co chcesz robić po zmianie. Nie czekaj z tym do czasu aż skończysz studia/ kurs czy szkolenie. Działaj już teraz i bądź przygotowany do zmiany.

Jak widzisz, zmiana może być również wyzwaniem strategicznym. Wystarczy dobrze podejść do całego procesu, aby zwiększyć szanse na jej powodzenie.

Wspólnie z Magdą Siwińską, ekspertką HR szykujemy w  lipcu wyjątkowe warsztaty online. Będziemy uczyć:

  • jak przygotować dobre CV,
  • jak znaleźć swoją szansę na zmianę,
  • od czego zacząć budowanie marki osobistej,
  • jak napisać przyciągające uwagę bio/ opis swojego doświadczenia.

Zainteresowany? Napisz na kontakt@projekt40plus.pl po szczegóły zanim ruszy oficjalna sprzedaż wejściówek!