Relokacja “na starość”

Relokacja – straszne słowo, czy raczej nacechowane pozytywnie? Niesie ze sobą nadzieję, czy bardziej strach i niepewność. Ciekawe jesteśmy Waszych opinii, dajcie znać koniecznie w komentarzach, czy relokacja jest dla Was opcją?

Tytuł specjalnie w cudzysłowiu, bo przecież 40+ nie oznacza starości, ale też wiele osób nie rozważa nawet opcji przeprowadzki za pracą. Ciągle pokutuje przekonanie, że “starych drzew się nie przesadza”.

Na pewno relokacja jest trudną decyzją i wymaga głębszej analizy sytuacji. Redakcja Projekt 40+ zebrała dla Was plusy i minusy takiego rozwiązania. Może komuś pomogą one podjąć decyzję lub w ogóle rozważyć taką opcję.

Plusy przeprowadzki za pracą:

  1. Nowa praca sama w sobie jest ekscytująca i jest wyzwaniem. A do tego nowe miejsce, dla wielu to mogą być argumenty za relokacją.
  2. Nie zasiedzisz się. Zmieniając miejsce, bardzo często dostajemy zastrzyk nowej energii, to często to krok do zmian w innych, poza zawodowych obszarach.
  3. Możliwość przeprowadzki do wymarzonego miejsca. Od lat chciałaś mieszkać nad morzem, ale nigdy się nie składało? Może teraz jest dobry moment.
  4. Elastyczność. Pokazujesz nie tylko obecnemu, ale i przyszłym pracodawcom, że jesteś elastyczny, jeśli tylko propozycja jest ciekawa.
  5. Doświadczenie w zmianie. Żyjemy teraz w jednej wielkiej zmianie. Dokładając do tego relokację, nabierasz niepowtarzalnego doświadczenia.

Minusy relokacji:

  1. Rodzina. Zmiana najczęściej nie dotyczy tylko jednej osoby, to ogromna zmiana dla całej rodziny. Tutaj zdecydowanie potrzebne są rozmowy i poznanie opinii wszystkich członków rodziny.
  2. Niepewność. Zwykle pracodawcy oferują okres próbny. Przy relokacji do niepewności związanej ze stabilnością zatrudnienia dochodzi całe to zamieszanie związane z przeprowadzką.
  3. Pieniądze. Tak, koniecznie trzeba wszystko dokładnie przeliczyć. Zwłaszcza, że na początku może być konieczne życie na dwa domy, zanim otrzymasz stałą umowę. Czy pensja w nowym miejscu to pokryje?
  4. Strach, bo nie każdy musi być fanem zmiany i podejmowania ryzyka po latach zdobywania doświadczenia i budowania swojej pozycji zawodowej.
  5. Trudniej zrezygnować z pracy, która na przykład po kilku miesiącach okazuje się jednak nie dla nas. Cały wysiłek jaki został włożony w przeprowadzkę często jest czynnikiem blokującym przed kolejną zmianą.

Przyszło nam teraz funkcjonować w trudnych czasach. Zmiana pracy i miejsca zamieszkania mogą wydawać się atrakcyjną opcją. Ważne, żeby rozważyć dokładnie wszystkie za i przeciw. I nie podejmować decyzji pod wpływem emocji kiedy np. już długo szukamy pracy. Przeczytaj o strategicznym podejściu do zmiany pracy.

Daj znać Drogi Czytelniku, czy relokacja jest dla Ciebie dobrym pomysłem?