Przebranżowienie receptą na kryzys?

Przebranżowienie i zmiana nie tylko pracy, ale i branży, w której działasz może okazać się skuteczną receptą na przetrwanie kryzysu. Przetrwanie, a nawet na rozwój. Co prawda, może i trochę wymuszony sytuacją, ale za to stanowiący kolejne wyzwanie w drodze zawodowej.

Skąd takie wnioski? Okazuje się, że szukamy aktywnie rozwiązań, jak radzić sobie z kryzysem. Pokazuje to najnowsze badanie “Praca w czasie pandemii” przeprowadzone przez Pracuj.pl. Wynika z niego m.in., że aż 64% badanych szukających pracy jest gotowych się przekwalifikować. Przebranżowienie stanowi naturalny kierunek w trudniejszych czasach, a z takimi mamy niewątpliwie do czynienia.

Z tego samego badania dowiadujemy się, że prawie połowa pytanych (44%) obawia się utraty pracy przez pandemię. To ogromny odsetek, ale naszym zdaniem pokazuje realistyczne spojrzenie na obecny rynek pracy. Tu już nie praca szuka człowieka, a raczej na odwrót. Trochę powrót do przeszłości do czasów poprzedniego kryzysu, które osoby 40+ doskonale pamiętają.

Potwierdzają to także wyniki innego badania, przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad, z którego wynika, że towarzyszy nam największa od 10 lat obawa o utrzymanie pracy. Aż 1 na 4 zatrudnionych ocenia ryzyko jej utraty jako duże.

Wygląda na to, że nie pozostaje nam nic innego, jak szukanie swoich szans i miejsca w nowych branżach. O tym, jak podejść do przebranżowienia przeczytasz w kolejnym artykule. A tymczasem polecamy Ci artykuł Karoliny o pomyśle na nowy zawód, jakim jest wirtualna asysta.