Pokolenia w pracy – pomost X

Mamy 4 pokolenia w pracy i przedstawiciele każdego z nich mają inne potrzeby i podejście do obowiązków. Jednak to co się przebija z wszelkich badań, to fakt, że pracownicy generacji X świetnie sobie radzą w roli pomostu. Po prostu łączymy i pomagamy w komunikacji pomiędzy baby boomersami i młodszymi.

Wiem, że już wielokrotnie tutaj pisaliśmy o tym, kto co i jak z tym podziałem na pokolenia, ale w sumie tego nigdy za wiele (choć różne są i tutaj metodyki). Dla przypomnienia więc:

Baby Boomers >55 lat
X – 40 – 55 lat
Y – 25 – 39 lat
Z – 18 – 24 lata

Tym, co łączy wszystkie pokolenia to poszukiwania dobrej atmosfery pracy, docenienie wysiłku i wyczucie przez pracodawcę indywidualnych potrzeb pracownika. Takie wnioski przedstawia raport Pracuj.pl “Pokolenia o pracy w Polsce”. Ciekawym jego elementem jest zestawienie charakterystyk poszczególnych generacji.

Okazuje się bowiem, że na szczycie potrzeb Iksów są wysokie zarobki (co w sumie nie dziwi, zważywszy na zobowiązanie jakie większość z nas ma. I oczywiście na chęć zarabiania dobrych pieniędzy za wiedzę i doświadczenie gromadzone latami). Wysoko także cenimy stabilność i bezpieczeństwo, ale też jesteśmy o wiele bardziej skłonni zmieniać pracę niż starsi koledzy.

Czy te elementy wskazane w badaniu to nasza słabość, czy mocna strona? Mądry pracodawca dostrzeże w tym ogromny potencjał, szczególnie jeżeli chodzi o umiejętności Iksów do pracy z przedstawicielami różnych pokoleń. I co więcej, łączenia ich. To jest nie do przecenienia!

UWAGA: Szukamy pracodawców, którzy nie boją się zatrudniać pokolenia X i chcieliby o tym opowiedzieć w portalu. Znasz taką firmę? Pracujesz w takiej? Daj znać! Zależy nam na pokazywaniu dobrych rynkowych praktyk.

A cały raport Pracuj.pl przeczytasz tutaj.