Planowanie nie kończy się w styczniu

Planowanie działań na kolejne miesiące – wszyscy o tym mówią i szaleją w styczniu. Chociaż wiele osób składa sobie postanowienia noworoczne, to warto pamiętać, że pierwszy stycznia to tylko data. Każdego dnia masz możliwość rozpocząć pracę nad sobą i nowymi nawykami.

Czekając z postanowieniami, może się okazać, że nigdy nie zaczniesz (i właśnie w takich sytuacjach „dieta od jutra” staje się naszą codziennością). Co możesz zrobić aby w tym roku osiągnąć swoje cele i marzenia? Sprawdź kilka prostych kroków, aby planowanie było skuteczne.

Jedz małymi łyżkami

Plany typu: „W tym roku będę chodzić na siłownię”, „Przestanę jeść słodycze”, „Nie będę się stresować” brzmią pięknie, ale czy są realistyczne? Na każde wielkie postanowienie składa się wiele mniejszych kroków. Zamiast z góry zakładać 356 dni bez cukru, postanów sobie, że zrobisz wszystko, by wytrwać w tym postanowieniu przez miesiąc. Po tym czasie możesz zweryfikować swój cel, ulepszyć go i znaleźć przeszkody, które stoją na drodze do jego osiągnięcia w perspektywie długoterminowej. Tak więc zamiast jeść życie dużą łyżką, nastaw się na mniejsze kęsy.

Bądź cierpliwy i konsekwentny

Wyznaczając cele, często chcemy realizować je z efektem natychmiastowym. Jednak na wyrobienie nowego nawyku potrzeba czasu. Ile? W tej dziedzinie często pojawia się liczba 30. Prawdopodobnie tyle dni musimy powtarzać dane zachowanie, aby stało się dla nas nawykiem, czyli czynnością zautomatyzowaną. Dzięki niemu np. kolejne ćwiczenia nie są okupione łzami i tak wielkim trudem, jak na początku.

Nie oczekuj od siebie perfekcji

Pozwól sobie na bycie amatorem. Daj sobie prawo do nieznajomości danego tematu, pytaj, nie ukrywaj, że brakuje Ci wiedzy, czy doświadczenia. Masz prawo do błędów! W ten sposób nie wywierasz na sobie niepotrzebnej presji, dzięki czemu nie zniechęcisz się tak szybko przy pierwszym niepowodzeniu. Ba! Możesz nawet postanowić sobie, że bycie amatorem jest zamierzonym krokiem na drodze do osiągnięcia sukcesu. W ten sposób nauczysz się zdecydowanie więcej! Według pewnych badań aż 71% osób, które dotrzymały swoich postanowień, doznały porażki, ale przekuły ją w siły do dalszych starań.

Zwiększ swoje szanse

To udowodnione, że postanowienie, które powtarzamy sobie wyłącznie w myślach, ma najmniejsze szanse na powodzenie. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo jego osiągnięcia, zapisz je, powiedz głośno, a najlepiej jedno i drugie. W ten sposób dodasz sobie kolejny czynnik motywujący.

Cele warto zapisywać w miejscu, do którego mamy stały dostęp. Jeżeli piszesz na luźnych kartkach, po kilku miesiącach mogą być one już tylko wspomnieniem. Najlepszym miejscem jest planner lub kalendarz, z którego korzystasz regularnie.

 

Tekst pierwotnie ukazał się w blogu Minimalife.