Klauzula bez sumienia

Klauzula – słowo klucz, jeśli jesteś managerem, czy specjalistą z dużym doświadczeniem. Zastanawiasz się, dlaczego nikt nie odpowiada na Twoje CV wysyłane w setkach? Nie musisz dłużej zadręczać się, że robisz coś nie tak. To klauzula, o której wielu słyszało, mówiło się po kątach. W czasach kryzysu mówi się już o niej bez zażenowania.

Skąd to wiem? Otóż na jednej z grup skupiającej specjalistów HR pojawiło się pytanie:

Czy to prawda, że w Waszych korporacjach istnieje klauzula, aby nie zatrudniać osób, które choć pewien czas pełniły stanowiska zarządcze (head, director, manager) na stanowiska specjalistyczne nawet jeśli posiadają odpowiednie umiejętności?

Czy to pytanie wzbudziło oburzenie? No niekoniecznie, choć ja pokusiłam się o komentarz, że jestem w szoku. Ale oto co odpowiadali HR-owcy:

Klauzuli brak, ale rzadko kiedy manager działu chce takiego specjalistę.

albo

Wypracowane zdolności zarządcze na pewno się ujawnią a na stanowisku specjalisty mogą rodzić konflikty.

Czyli klauzula niby nie obowiązuje, ale jest bardzo żywa w firmach. HR-owcy mówią, że to managerowie boją się konkurencji i przytłoczenia, jednocześnie zupełnie nie dając szansy doświadczonym osobom, aby o sobie opowiedzieli podczas spotkania.

Dla mnie tego typu dyskusje obnażają nie tylko słabość i miałkość polskich managerów, którzy boją się doświadczenia innych. Pokazują również, że tak wychwalane na różnych konferencjach i spotkaniach przebranżawianie praktycznie nie istnieje. Bo mając magiczny wpis w CV “manager” albo “dyrektor” wpadamy automatycznie w czarną dziurę pomijanych w rekrutacjach.

Czy to oznacza, że powinniśmy, jako specjaliści z doświadczeniem, poddać się? Wręcz przeciwnie! Trzeba mówić głośno o patologiach polskiego rynku pracy i je piętnować. Im głośniej i częściej, tym większa szansa, że w końcu do kogoś dotrze absurd sytuacji wypychania z rynku wiedzy i doświadczenia budowanych latami.

Znasz takie sytuacje? Spotkały Ciebie lub znajomego? Podziel się na naszych łamach swoją historią. Czekamy na Wasze listy na kontakt@projekt40plus.pl