Iks w badaniach

Muszę powiedzieć, że cieszy mnie, kiedy widzę, że pokolenie Iks pojawia się w badaniach. Jakiś czas temu brałam udział w konferencji podsumowującej wyniki VI edycji badań Bilansu Kapitału Ludzkiego. Specjaliści PARP i Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdzili jak wygląda aktywność zawodowa i edukacyjna Polaków.

Iksy też się tam pojawiają, w kontekście przedsiębiorczości i aktywności w ramach własnych firm (grafika pochodzi z podsumowania kluczowych wniosków badania).

Okazuje się, że chętniej niż młodsze pokolenie prowadzimy własną działalność. Co to mówi o nas? Ni mniej, ni więcej a to, że jesteśmy przedsiębiorczy, nie boimy się trudnych decyzji i wykazujemy się kreatywnością. Nie czekamy aż coś nam zostanie podanie na tacy. W tym samym badaniu znajdziecie też informację, że jesteśmy bardziej niż milenialsi zadowoleni z pracy, w której mamy możliwość godzenia jej z życiem prywatnym oraz możemy wykazywać się inicjatywą i samodzielnością.

Są badania, ale…

Czy te wyniki są zaskakujące? Nie dla mnie, ale oczywiście mogę być mało obiektywna, bo sama jestem Iksem. Tym, co mnie zaskoczyło w raporcie BKL to fakt, że praktycznie w całości jest on poświęcony milenialsom (poza opisanym wyżej wstępem). Z jednej strony można to zrozumieć, bo są oni wiodącym pokoleniem na rynku pracy, ale z drugiej – bardzo brakuje w badaniach rzetelnego obrazu Iksów. W efekcie tkwimy w błędnym kole stereotypów i błędnych przekonań.

Oto przykład. Miałam okazję jakiś czas temu rozmawiać z dziennikarką wiodącego dziennika o naszym Projekt40plus. Najpierw usłyszałam, że przecież wcale nie jest tak z nami źle na rynku pracy. Wtedy dość zdecydowanie zaprotestowałam. Stwierdziłam, że może nie jest źle, ale bardzo źle. Usłyszałam, że w sumie to tak, pod jednym znaczącym względem. Tyle się wszędzie mówi o rynku pracownika, ale nie dla specjalistów z doświadczeniem. Tu od lat się nic nie zmienia, a nawet pogarsza, bo szefowie – milenialsi często boją się zatrudniać osoby bardziej doświadczone. Mówił też o tym Adam Mamok w naszej rozmowie.

Tak więc tak, brakuje mi rzetelnego obrazu Iksów w badaniach. I pewnie niedługo zaprosimy Cię, drogi Czytelniku do udziału w naszym własnym badaniu. Wypatruj wieści.

PS. Pełny raport BKL znajdziesz tutaj.