Doświadczenie na czas zarazy

Doświadczenie na czas zarazy – czy to rozwiązanie, po jakie będą sięgać pracodawcy? Czy docenią to, co osoby w wieku 40+ mają najlepszego do zaoferowania na rynku pracy? Doświadczenie to element, który nie podlega dyskusji, kiedy rozmawiamy o zatrudnianiu osób w wieku powyżej 40 lat.

Ostatnio w naszej grupie na Facebooku rozmawialiśmy o tym, jakie przewagi rynkowe mają pracownicy z doświadczeniem dłuższym niż 3 lata pracy.

Co nam wyszło z tej dyskusji?

  • Doświadczenie – rzecz niby oczywista, ale wciąż tak bardzo niedoceniana w Polsce. I mam tu na myśli nie tylko zrealizowane projekty w pracy, ale i umiejętności i mądrość życiową. Zwyczajnie ich nie mają (bo nie mogą mieć) osoby w wieku 20+.
  • Opanowanie – tak, niejeden kryzys już przeżyliśmy. Podczas, gdy dla milenialsów światowy kryzys z 2008 r. to jedynie mgliste wspomnienie z czasów liceum, czy początku studiów, dla nas to realne doświadczenia. Wielu z nas wtedy właśnie z dnia na dzień traciło pracę, czy możliwości zarabiania. Dokładnie jak teraz. I choć czujemy niepokój, wiemy jak radzić sobie w kryzysowej sytuacji.
  • Wiek – szczególnie w przypadku kobiet. W większości, mamy już raczej starsze dzieci, więc nie grozi nam domowy paraliż w trakcie home office, kiedy szkoły i przedszkola są zamknięte.
  • Jesteśmy dobrymi liderami – co ma związek z opanowaniem. Wiemy jak i umiemy zarządzać sobą i pracą w momentach kryzysu. Umiemy przewidywać konsekwencje (oczywiście bez jasnowidzenia, bo tego nie umie w kryzysie nikt). Mamy umiejętności potrzebne do opracowania planów B, czy nawet E.

Możemy być mentorami czy przewodnikami dla młodszych kolegów w tych niepewnych czasach. Cudownie byłoby, gdyby właśnie teraz, kiedy liczy się każdy drobiazg – pracodawcy sięgali po bardzo wartościowe zasoby ludzkie.

Więcej o tym, co sami specjaliści 40+ sądzą o rynku pracy, jeszcze w marcu w wynikach naszego badania.