CV bez pustych haseł – wywiad z Magdaleną Golejewską

CV bez pustych haseł: wywiad z Magdaleną Golejewską, headhunterką i doradcą kariery o tym, czy czas kryzysu to dobry moment na szukanie pracy i jak się do tego przygotować.

Z moich obserwacji wynika (zresztą dlatego powstał portal), że już przed pandemią sytuacja osób 40+ na rynku pracy była trudna. Czy z Pani doświadczenia również to widać, że osoby z dużym doświadczeniem miały kłopot ze znalezieniem pracy?

Jak najbardziej moje doświadczenie pokazuje, że osoby z wieloletnim stażem już przed pandemią miały trudności ze znalezieniem pracy. Natomiast uważam, że zaczynają się one po 45 roku życia. Od ponad 6 lat zajmuję się rekrutacjami menadżerów i członków zarządu. Mówiąc szczerze, nie pamiętam nawet jednego dnia, który bym mogła określić jako rynek pracownika osób doświadczonych. Im dany kandydat jest wyżej na szczeblach kariery, tym stanowisk jest mniej. A chętnych, żeby je piastować tysiące.

Dodatkowo firmy bardzo często, myślę, że min. w 60 % przypadków, wybierają osoby z mniejszym doświadczeniem, które będę rosły razem z organizacją i na ogół mają niższe oczekiwania finansowe. Absolutnie nie ma w tym nic złego. Jestem jak najbardziej za tym, żeby dawać szansę na rozwinięcie skrzydeł. Patrząc na metrykę urodzenia sama jestem w grupie osób postrzeganych na rynku jako „młode”.

Natomiast, żeby móc rozwinąć skrzydła niezbędny jest odpowiedni manager, mentor potrafiący dzielić się wiedzą. Bo nie ma co się oszukiwać, rzadko kiedy osoby przed 30 rokiem życia popełniły wystarczającą ilość błędów, przerobiły wystarczającą ilość lekcji, żeby móc piastować stanowiska, na których takie doświadczenia są od nich oczekiwane. Organizacje również miały, czy nadal mają, obawę, że osoba starsza nie odnajdzie się w młodym  zespole. Absolutnie się z tym nie zgadzam. Wręcz przeciwnie – uważam, że dywersyfikacja jest niezbędna do prawidłowego rozwoju organizacji. Zapewne część z Państwa oglądała film Stażysta, który idealnie to pokazuje. Nie hejtujmy, nie mówmy “a bo ci młodzi to nic nie umieją”, “a bo ci starzy nie są otwarci na nowe możliwości”. Uczmy się od siebie nawzajem.  

 

Wydaje się, że kryzys i trudna sytuacja w wielu firmach może skłaniać szefów do poszukiwania osób z doświadczeniem i wiedzą, jak sobie radzić w trudnych czasach. Czy tak rzeczywiście może być?

Jak najbardziej tak jest. W moim otoczeniu zarówno prywatym jak i zawodowym mam rzesze osób 45+ i nagle same do mnie dzwonią zaskoczone, że takiego ruchu na runku pracy jaki jest teraz, dawno nie było. Większość organizacji nie może sobie pozwolić na wdrażanie kogoś. Potrzebują osób z doświadczeniem, które wejdą do firmy i od razu będą działać. Coraz bardziej też stają się popularne tzw. role interimowe. Na zachodzie interim jest postrzegany jako osoba bardzo doświadczona, która potrafi pracować projektowo, dołącza do firmy i działa, jest to rola prestiżowa.

W Polsce do tej pory osoby pracujące w takim modelu były raczej postrzegane negatywnie i odbierane jako te, które nie mogą znaleźć pracy, więc biorą co jest. Tutaj podejście na szczęście również się zmienia. Znam dziesiątki osób, które wybrały model pracy czasowy. Wolą przez kilka miesięcy pracować na zwiększonych obrotach (bo praca interim się z tym wiąże), na ogół za większe pieniądze, aby pozostałą część roku poświęcić dla rodziny, na swoje pasje, czy też inne życiowe projekty.

Czy kryzys może być szansą dla specjalistów z doświadczeniem? Jeśli tak, to w jakich branżach polecałaby Pani szukać?

Zależy jak rozumiemy specjalistę. Jeśli mówimy o osobie piastującej eksperckie stanowisko bez zespołu, to tutaj rynek pracownika jest od lat. Jeśli specjalistę rozumiemy jako managera z nastoletnim doświadczenie, to jak najbardziej teraz jest szansa dla takich osób. Nie polecałabym branży, a skupiłabym się na zadaniach. Osoby, które mają sukcesy w automatyzacjach, optymalizacjach, restrukturyzacjach, zapewne będą tymi najbardzej pożądanymi na rynku pracy. Zweryfikowałabym potrzeby danej firmy i odniosła je do dotychczasowego doświadczenia, pokazała tzw. wartość dodaną dla organizacji.

Coraz głośniej mówi się o tym, że zarówno cały rynek pracy, jak i wiele branż czeka totalna zmiana. Czy Pani zdaniem jest jakiś kierunek, branża, obszar, który należałoby rozważać pod kątem przebranżowienia się?

Szczerze powiem, jest to bardzo trudne pytanie. Jeszcze 2-3 miesiące temu bez wahania bym na nie udzieliła odpowiedzi. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. Żyjemy w zupełnie nowej rzeczywistości, którą tak naprawdę dopiero poznajemy i której się uczymy. Warto ją obserwować i aktywnie reagować, być przygotowanym i otwartym na zmiany. Szeroko rozumiana farmacja, logistyka, e-commerce, firmy zajmujące się remarketingem, to zdecydowanie branże, na które warto zwrócić uwagę.

Jestem specjalistą z ponad 20, 30-letnim doświadczeniem i szukam teraz pracy. Co powinno się absolutnie znaleźć w moim CV? Czy bardziej podkreślać swoje doświadczenie zawodowe, czy w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych?

Poruszyła Pani bardzo ważną kwestię. Wiele osób nie przywiązuje wagi do CV, ponieważ uważa, że od tego jest rozmowa, żeby się zaprezentować. Oczywiście tak jest. Ale też, żeby ktoś nas zaprosił na rozmowę, to potrzebuje do tego impulsu, zachęty, czyli dobrze napisanego CV. Konkrety, konkrety i jeszcze raz konkrety. Nie koloryzujmy, nie przypisujmy sobie zasług, które nie miały miejsca. To naprawdę bardzo szybko można zweryfikować. Krótko zwięźle i na temat.

Najlepiej jeśli CV będzie na 1 kartkę (2 strony). Dodatkowo jeśli np. realizowaliśmy wiele projektów, warto do CV dodać załącznik i tam o nich wspomnieć. Osoby z wieloletnim doświadczeniem, często chcą je całościowo pokazać w CV, przez co tworzą się niemalże elaboraty. Skupmy się na ostatnich 10 latach naszego doświadczenia zawodowego. Oczywiście to co robiliśmy wcześniej ma znaczenie, ale już nie tak duże, jak ostatnie lata. Operujmy liczbami, czy procentami.

Warto podać wielkość spółki w jakiej pracowaliśmy (obrót, ilość zatrudnionych osób), zespoły jakimi zarządzaliśmy (pośrednio i bezpośrednio), branże w jakich pracowaliśmy, systemy IT jakie znamy, oraz jeśli jakieś wdrażaliśmy też warto taką informację umieścić. Opisując nasze doświadczenie uwzględnijmy sukcesy, to one powinny stanowić lwią część naszego CV. Doświadczenie w restrukturyzacjach, optymalizacjach, to jest coś czego firmy teraz szukają.

Warto również zwrócić uwagę, czego dany pracodawca oczekuje. Jeśli np. w ogłoszeniu o pracę jest napisane, że firma jest w fazie restrukturyzacji, to w CV warto uwypuklić informację na temat naszego doświadczenia pod tym kątem. Unikać subiektywnych opinii na swój temat i pustych haseł, w stylu komunikatywny, otwarty, potrafiący pracować samodzielnie ale i w zespole itp. Szczerze mówiąc, każdy może to napisać. Firmy szukają partnerów biznesowych, pokażmy, że nimi jesteśmy. I bardzo ważny punkt, aktualna klauzula RODO. Jeśli jej nie ma w CV, to nawet jakby było najlepsze na świecie, nikt do nas nie zadzwonimy, ponieważ w świetle prawa nie wyraziliśmy na to zgody.

Dziękuję bardzo za rozmowę i mnóstwo praktycznych wskazówek!

Magdalena Golejewska

Headhunterka, doradca kariery z doświadczeniem zdobytym w  polskich i międzynarodowych korporacjach. Przeprowadziła pod 5000 wywiadów z osobami poszukującymi pracy, odbyła ponad 1000 spotkań z Organizacjami rozważającymi zmiany personalne. Z sukcesem pomogła zmienić życie zawodowe pod 150 osobom. Cechuje ją nastawienia na budowanie partnerskich relacji oraz przekazywanie konstruktywnego feedbacku, ponieważ wierzy, że w ten sposób jest w stanie realnie komuś pomoc. W pracy jest dla niej ważne poczucie misji, dlatego m.in. uruchomiła bezpłatne konsultacje, dla osób, które w czasie pandemii znalazły się w trudnej sytuacji zawodowej. Prywatnie mama psiaka adopciaka Michaliny, weganka, melomanka, estetka, wierząca, że szklanka jest zawsze do połowy pełna.